هر شهروند تربتی یک مروج افتخاری فرهنگ اهدای خون
target="_blank" >


نهم مرداد در ایران به عنوان روز اهدای خون شناخته شده است که درواقع روز قدردانی از اهدا کنندگان این ماده حیاتی نیز به شمار می رود.

سازمان انتقال خون ایران در مرداد ۱۳۵۳ با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس سازمان انتقال خون در نهم مرداد ماه، به عنوان روز ملی اهدای خون نام گذاری شده است.
شاید به جرات بتوان گفت بروز انقلاب اسلامی و پس از آن جنگ تحمیلی بهترین فرصت را برای معرفی نقش حیاتبخش و ارزشمند سازمان فراهم ساخت. مشاركت بی نظیر گروه های مختلف مردم برای تامین خون مورد نیاز مجروحین انقلاب و جنگ، فرصتی استثنایی برای آشنایی اقشار مختلف جامعه با مقوله انساندوستانه و خداپسندانه اهدای خون پدید آورد و برگ زرینی شد در دفتر افتخارات سازمان انتقال خون ایران.

همزمان با گسترش فعالیت سازمان و رشد فزاینده جمعیت داوطلبان اهدای خون ؛ ارتقای كیفیت فراورده های خونی نیز توجه ویژه ای را به خود معطوف داشت . به ویژه با شناسایی عوامل بیماریزایی منتقله از طریق خون مثل ویروس های هپاتیت ـ بی (HBV) ؛ اچ ـ آی ـ وی (HIV) و هپاتیت سی (HCV) ؛ ارتقای سلامت فراورده های خونی جایگاه خاصی را در فعالیت های كنترل كیفی سازمان به خود اختصاص داد.

به تدریج و همزمان با پیشرفت های چشمگیر علم پزشكی در زمینه طب انتقال خون، به كارگیری فناوری روز دنیا در تمامی مراحل تامین فراورده های خونی از جذب و انتخاب اهداكنندگان ؛ انجام آزمایشات بررسی ویروسی روی تك تك كیسه های خونی ؛ تهیه و نگهداری فراوردهای خونی و در نهایت ارسال فراورده به بانك خون های بیمارستانی كارنامه درخشانی را برای انتقال خون ایران رقم زده اند . ضمن اینكه پیاده سازی سیاست های سازمان جهانی بهداشت، از جمله حذف سیستم جایگزینی خون و جمع آوری خون از اهداكنندگان داوطلب ؛ آزمایشات غربالگری خون، اهدای مستمر، سیستم خودحذفی محرمانه و ... موقعیت ممتازی را برای این سازمان در بین كشورهای منطقه فراهم ساخته است.

رسیدن شاخص اهدای خون به عدد 27 در هر هزار نفر جمعیت كشور، نشان‌دهنده روند رو به رشد استقبال مردم برای اهدای خون است . اما مسلما ادامه این سیر صعودی تنها در سایه تبدیل ضرورت اهدای خون به یك فرهنگ و یك باور عمومی میسر خواهد بود . حركتی كه توجه فرد فرد جامعه و حمایت همه جانبه سازمانها و نهادهای مسئول در زمینه سلامت و فرهنگ كشور را طلب می كند.

روزهایی مانند روز ملی اهدای خون در ایران و روزهای ملی اهدای خون در هر کشور و همچنین روز جهانی اهداکنندگان خون که مصادف با ۱۴ ژوئن است، فرصت هایی هستند که به خاطر بیاوریم:

"زندگی انسان های بسیاری به خون اهدایی ما وابسته است"


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 مرداد 1398 توسط روابط عمومی پایگاه انتقال خون تربت حیدریه
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه انتقال خون تربت حیدریه محفوظ است | طراحی : انجمن دانشجویان فناوری اطلاعات دانشگاه پیام نور تربت حیدریه

  • ریه | وبلاگ شخصی | بن تن
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات