هر شهروند تربتی یک مروج افتخاری فرهنگ اهدای خون
target="_blank" >


24 خرداد روز جهانی اهداکنندگان خون 2019

"خون سالم برای همگان"

امسال نیز روز جهانی اهداکنندگان خون مانند سالهای پیش در سراسر جهان جشن گرفته خواهد شد. این رویداد برای  تقدیر از اهداکنندگان داوطلب بدون چشمداشت برای هدیه جانبخش آنها است و همچنین برای بالابردن آگاهی از نیاز به اهدای مستمر خون جهت تضمین دسترسی به خون و محصولات خونی سالم ، کافی و با کیفیت به عنوان یک بخش اساسی در پوشش همگانی سلامت و عضو کلیدی از سیستمهای سلامت موثر است.

انتقال خون، سالیانه جان میلیونها نفر را نجات می دهد. اگرچه نیاز به خون و محصولات خونی یک نیاز جهانی است، تفاوتهای چشمگیری در میزان دسترسی به خون و محصولات خونی در سراسر دنیا دیده می شود. در بسیاری از کشورها ، مراکز خدمات خون با چالش تامین خون سالم و کافی و همچنین تضمین کیفیت و سلامت آن مواجهند.

در ماه می 2005 وزرای بهداشت كشورهای جهان در پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی بیانیه مشتركی را در زمینه تعهد و حمایت از اهدای خون داوطلبانه به امضا رساندند و طی قطعنامه‌ایWHA58.13  روز 24 خرداد (14ژوئن) به نام روز جهانی اهداكنندگان خون به عنوان رویداد سالانه نام‌گذاری شد. در این قطعنامه کشورهای عضو ملزم به اجرای برنامه های سازماندهی شده، ملی و هماهنگ با برنامه های نظارتی شده اند. این حمایت مستلزم آن است که دولت ها برای تأمین خدمات انتقال خون با کیفیت بالا و گسترش این خدمات به تامین مالی کافی کمک کنند تا بتواند خون مناسب را برای پاسخگویی به نیازهای بیماران جمع آوری کنند. در سال 2009، متخصصان انتقال خون، سیاستگذاران و نمایندگان غیر دولتی 40 کشور، اعلامیه ملبورن را تصویب کردند که هدف آن دستیابی به تمام منابع خون از طریق اهدا کنندگان داوطلبانه بدون چشمداشت مادی  برای همه کشورها تا سال 2020 است.

تمرکز کمپین امسال

موضوع کمپین امسال، اهدا خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم به عنوان بخشی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت است. ما شعار "خون سالم برای همگان" را برای بالا بردن آگاهی از نیاز جهانی به خون سالم  در مراقبت های بهداشتی و نقش حیاتی اهدای خون داوطلبانه در دستیابی به هدف پوشش سلامت جهانی انجام می شود، قرار داده ایم. این موضوع به شدت مردم را در سراسر جهان برای تبدیل شدن به اهدا کننده مستمر تشویق می کند. اقداماتی که برای ایجاد ساختار قوی از منابع خون پایدار ملی بوده و نیازهای همه بیماران به خون کافی را برآورده می کند.

روز و موضوع شعار امسال خطاب به همه دولت ها، مقامات بهداشتی ملی و خدمات خون ملی برای تامین منابع کافی و ایجاد سیستم ها و زیرساخت ها برای افزایش جمع آوری خون ازطریق  اهداکنندگان خون داوطلبانه و مستمر ؛ ارائه مراقبت از اهداکننده؛ ترویج و اجرای مناسب استفاده بالینی از خون و ایجاد سیستم های نظارت بر کل زنجیره انتقال خون می باشد.

 ما چه کاری می توانیم انجام دهیم:

هر فرد:

  • امروز یک اهداکننده شود و به نجات انسانها کمک کند.
  • متعهد به این شود که یک اهداکننده مستمر باشد و در طول سال خون اهدا کند.
  • دوستان و افراد خانواده خود را تشویق به اهدای خون مستمر کند.
  • به عنوان داوطلب به مراکز انتقال خون کمک کند تا پیامشان را به افراد جامعه برساند ، از اهداکننده مراقبت کند و در مدیریت جلسات اهدای خون کمک کند
  • گروه خونی خود را پیدا کند و به عنوان یک اهداکننده ثبت نام نماید.
  • در مراسم محلی روز جهانی اهداکننده مشارکت نماید.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 خرداد 1398 توسط روابط عمومی پایگاه انتقال خون تربت حیدریه
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه انتقال خون تربت حیدریه محفوظ است | طراحی : انجمن دانشجویان فناوری اطلاعات دانشگاه پیام نور تربت حیدریه

  • ریه | وبلاگ شخصی | بن تن
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات